Management

  • Tam Jo Tak, Dominic

    Tam Jo Tak, Dominic

    Role: Executive Chairman and Chief Executive Officer
    Date of first appointment as director: 27 December 2007
    Date of last re-election as a director: 25 April 2017
    Length of service as a director (as at 31 December 2018): Approximately 11 years
    Board committee(s) served on: Nil
    Academic & Professional Qualification(s): Honorary Bachelor of Science Degree in Production Engineering and Management, Loughborough University, United Kingdom
    Present Directorships (as at 31 December 2018):
    Listed Companies: Nil
    Others: DJKS Holdings Limited
    Major Appointments (other than Directorships): Nil
    Past Directorships in listed companies held over the preceding three years (from 1 January 2016 to 31 December 2018): Nil

    Mr. Tam Jo Tak, Dominic is the Executive Chairman and Chief Executive Officer of our Group. He was appointed to our Board on 27 December 2007. Since the inception of the Group in 1992, he oversees all business and management activities of the Group and is responsible for setting business directions and goals, exploring new business opportunities and the overall customer relationships of the Group. Mr. Tam has more than 35 years of experience in toy product development and manufacturing. Prior to setting up our Group, he was a product development director at Zindart Industrial Co., Ltd from 1989 to 1991. He held senior positions with many US companies in Hong Kong from 1982 to 1988 in the areas of production planning, quality control and engineering. The companies he served including Galco International Toys, LJN Toys, ERTL (HK) Ltd, Ideal Toys and Hong Kong Industrial Co., Ltd. He was also a visiting lecturer of the Hong Kong Polytechnic from 1980 to 1983. Mr. Tam was the Chairman of the Hong Kong Diecasting Association in 2000 and 2001 and has been the Honorary Chairman thereafter. He has been a committee member of The Toys Manufacturer's Association of Hong Kong from 2002 and was elected as President in 2016. He is also elected as the President of the Professional Validation Council of Hong Kong Industries in 2018. Mr Tam graduated with an Honours Bachelor of Science degree in Production Engineering and Management from the Loughborough University in the UK in 1980.

  • Chiu Hau Shun, Simon

    Chiu Hau Shun, Simon

    Role: Executive Director
    Date of first appointment as director: 8 October 2007
    Date of last re-election as a director: 24 April 2018
    Length of service as a director (as at 31 December 2018): Approximately 11 years and 2 months
    Board committee(s) served on: Nil.
    Academic & Professional Qualification(s): School of Business, Indiana University, USA
    Present Directorships (as at 31 December 2018):
    Listed Companies: Nil
    Others: Eastern Glory Financial Advisor and Investment Limited, DJKS Holdings Limited, Crownington International Holdings Limited
    Major Appointments (other than Directorships): Nil
    Past Directorships in listed companies held over the preceding three years (from 1 January 2016 to 31 December 2018): Nil

    Mr. Chiu Hau Shun, Simon is an Executive Director of our Group and prior to 1 October 2006, he was responsible for the finance and accounts of the Group. He was appointed to our Board on 8 October 2007 and has been with our Group since 2000. He is currently principally engaged in Human Resources, Administration and Corporate Affairs for our Group. He is also a director of Eastern Glory Financial Advisor and Investment Limited, a PRC consultancy business which he founded in 1997. Prior to setting up his own business, he was the chief financial officer of various companies, such as Hua Yang Industrial Co., Ltd., Waly Decoration Company Limited, DMC Hong Kong Limited and G.J.M. Hong Kong Ltd. He was also an assistant general manager of Sumida (HK) Limited from 1991 to 1993. He started his career as an accountant at Arthur Andersen & Co. where he practised for close to eight years. Mr. Chiu received his education from the Indiana University School of Business, USA.

  • Li Hin Lun, Alan

    Li Hin Lun, Alan

    Role: Executive Director
    Date of first appointment as director: 1 May 2016
    Date of last re-election as a director: 24 April 2018
    Length of service as a director (as at 31 December 2018): Approximately 2 year and 8 months
    Board committee(s) served on: Nil
    Academic & Professional Qualification(s): Higher diploma in Production and Industrial Engineering, Hong Kong Polytechnic, Hong Kong
    Present Directorships (as at 31 December 2018):
    Listed Companies: Nil
    Others: Nil
    Major Appointments (other than Directorships): Nil.
    Past Directorships in listed companies held over the preceding three years (from 1 January 2016 to 31 December 2018): Nil

    Mr. Li Hin Lun, Alan is an Executive Director and Chief Operating Officer of our Group and is responsible for the oversight of the day-to-day operations of the Company and the Group (particularly, in the ODM/OEM Business segment within the Group). He was appointed to our Board on 1 May 2016. Prior to that, he has been the General Manager, Head of Sales and Marketing, ODM/OEM Business Unit since 1994 and was responsible for the operations, administration and shipping department in our Group's Hong Kong office for the ODM/OEM Business Unit.

    Prior to joining our Group, Mr. Li had close to seven years of experience working in the die-cast and plastic toy manufacturing industry, having been at Paka Toys from 1991 to 1994 as a senior engineer and a design engineer in Kader Industrial Company Limited from 1989 to 1991. He was also a project engineer at Forwind Windsome Company Limited from 1987 to 1989 and engaged in project development of toys from design to manufacturing.

    Mr. Li graduated with a higher diploma in Production and Industrial Engineering from the Hong Kong Polytechnic in 1987.

  • Cheung Hok Fung, Alexander

    Cheung Hok Fung, Alexander

    Role: Non-Executive and Lead Independent Director
    Date of first appointment as director: 28 March 2008
    Date of last re-election as a director: 25 April 2017
    Length of service as a director (as at 31 December 2018): Approximately 10 years and 9 months
    Board committee(s) served on: Audit Committee (Chairman),Nominating Committee (Member), Remuneration Committee (Member)
    Academic & Professional Qualification(s): Certified Public Accountant, Hong Kong, Chartered Accountant, Australia and New Zealand; Professional Diploma in Company Secretaryship and Administration, Hong Kong Polytechnic, Hong Kong; Master Degree of Laws, University of New England, Australia; Bachelor Degree of Laws, University of New England, Australia.
    Present Directorships (as at 31 December 2018):
    Listed Companies: Nil
    Others: Nil.
    Major Appointments (other than Directorships): Barrister (High Court of Hong Kong), Accredited General Mediator (HKIAC)
    Past Directorships in listed companies held over the preceding three years (from 1 January 2016 to 31 December 2018): Titan Petrochemicals Group Limited, Shanghai Turbo Enterprises Limited

    Mr. Cheung Hok Fung, Alexander has over 25 years of experience in corporate governance, accounting and auditing, tax planning and compliance as well as dispute resolution. He received his accountancy training in the tax departments of Ernst & Young, Hong Kong and Coopers & Lybrand, Singapore from 1989 to 1992. He then joined M. C. Packaging (Hong Kong) Limited working in its corporate development and Hong Kong listing rules compliance function. He started his public accounting and financial advisory practice in 1994. He switched to law in 2006.

  • Chia Seng Hee, Jack

    Chia Seng Hee, Jack

    Role: Non-Executive and Independent Director
    Date of first appointment as director: 28 March 2008
    Date of last re-election as a director: 26 April 2016
    Length of service as a director (as at 31 December 2018): Approximately 10 years and 9 months
    Board committee(s) served on: Audit Committee (Member), Nominating Committee (Chairman), Remuneration Committee (Chairman)
    Academic & Professional Qualification(s): Fellow Chartered Accountant of Singapore, Bachelor's Degree in Accountancy, the National University of Singapore, Masters of Arts Degree in International Relations, the International University of Japan, General Manager Program, Harvard Business School
    Present Directorships (as at 31 December 2018):
    Listed Companies: Dukang Distillers Holdings Limited, Debao Property Development Limited, mm2 Asia Limited, Ying Li International Real Estate Limited
    Major Appointments (other than Directorships): Nil.
    Past Directorships in listed companies held over the preceding three years (from 1 January 2016 to 31 December 2018):China Hongcheng International Holdings Limited (Chairman, Nominating Committee and Remuneration Committee), AGV Group Limited (Board Chairman and Chairman, Audit Committee), Shanghai Turbo Enterprises Limited (Board Chairman and Chairman,Nominating Committee and Remuneration Committee), Lifebrandz Limited (Chairman, Audit Committee)

    After some twenty years in Singapore, Japan and China with Enterprise Singapore (formerly Trade Development Board), Singapore Technologies, Government of Singapore Investment Corporation as well as Arthur Andersen, Mr. Chia is now a professional director, practising corporate governance since 2007.

  • Wee Leng Sung

    Mr.Wee Leng Sung

    Role: Independent Non-Executive Director
    Date of first appointment as director: 26 April 2019
    Date of last re-election as a director: Nil
    Length of service as a director (as at 31 December 2018): Nil
    Board committee(s) served on: Audit Committee (Member), Nominating Committee (Member), Remuneration Committee (Member)
    Academic & Professional Qualification(s): Bachelor of Accountancy
    Present Directorships (as at 31 December 2018):
    Listed Companies: Independent Non-Executive Director, Singapore Myanmar Investco Ltd.
    Others: Fortune Green Global Corp
    Major Appointments (other than Directorships): Nil
    Past Directorships in listed companies held over the preceding three years (from 1 January 2016 to 31 December 2018): Nil

    Upon his graduation from National University of Singapore in 1991, Mr. Wee Sung Leng worked as a regional accountant in Geco-Prakla (Singapore) Ltd, part of Schlumberger Limited, a Fortune Global 500 company in the oil and gas industry listed on the New York Stock Exchange. In 1993, he left Geco-Prakla to establish his career in the corporate and investment banking sector with roles ranging from credit and marketing, corporate lending and investment banking. In his 18 year investment banking career, he has been actively involved in origination, due diligence and execution of corporate transactions such as initial public offerings, reverse takeovers, share placement and rights issue, acted as independent financial advisor to listed companies in interested persons transactions, delistings and general offer transactions and advise on industry positioning and investor relations marketing strategies.

    In May 2018, he was appointed as Chief Financial Officer of MoneyMax Financial Services Ltd and is responsible for the Group's accounting and finance function. He is a member of the Singapore Institute of Directors and currently independent director of Singapore Myanmar Investco Limited, a company listed on the Main Board of the Singapore Stock Exchange.

    Mr. Wee holds a Bachelor of Accountancy degree from the National University of Singapore.

Board of Directors

  • Tam Jo Tak, Dominic
  • Chiu Hau Shun, Simon
  • Li Hin Lun, Alan
  • Cheung Hok Fung, Alexander
  • Chia Seng Hee, Jack
  • Ning Li